Misje ONZ

Strona o misjach ONZ
Przejdź do treści
POZOSTAŁE MISJE O KTÓRYCH POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ

W tym miejscu wypada wspomnieć o innych, mniej znanych i mniej licznych misjach. Ich uczestnicy w liczbie czasem kilku osób z równie wielkim zaangażowaniem wypełniali swoje zadania, a często było im trudniej gdyż byli sami zdani tylko na siebie. Były i nadal są misję całkiem liczne o których jednak nie jest tak głośno jak o wyprawach wojennych w ramach NATO. Te mniej znane, a często zapomniane misje będą opisane na tej stronie.

Od początku lat 80-tych Etiopia nękana była katastrofalnymi suszami. Były rejony kraju gdzie panował straszny głód. Ludzie umierali z braku wody i pożywienia, a dotyczyło to głównie dzieci. Był to obszar klęski humanitarnej. ONZ i inne organizacje humanitarne wystąpiły do świata z apelem o pomoc dla głodującej Etiopii. Polska była w kryzysie, dopiero co otrząsnęła się po stanie wojennym, autorytet mocno nadszarpnięty. Postanowiono więc włączyć się do tej akcji z przyczyn głównie wizerunkowych.
9 listopada 1984 do Addis Abeby wysłano Głównego Inżyniera Wojsk Lotniczych płk Antoniego Milkiewicza celem zbadania sytuacji, przeprowadzenia rozmów i sporządzenia analizy co do możliwości włączenia się Polski do tej akcji. 28 stycznia 1985 do Etiopii drogą morską dotarły 3 śmigłowce MI-8. Reszta ludzi doleciała samolotem. W sumie były to 22 osoby, którzy wywodzili się głównie z 37 lotniczego pułku śmigłowców transportowych. Skład dobrano tak aby była to jak najmniejsza, jednak zupełnie samodzielna jednostka wojskowa. Wyposażono ją więc w niezbędny do tego celu sprzęt, np. agregat prądotwórczy. Poza pilotami i technikami lotniczymi w skład weszli też kwatermistrz, radiowiec i lekarz. Prowiant z kraju docierał drogą lotniczą raz w miesiącu. Panowała też zasada wielofunkcyjności z konieczności, np. ci co mieli wolne byli kucharzami. Zakwaterowanie w namiotach. Warunki spartańskie. Obóz to ponad 20 namiotów na planie czworokąta. Pierwszym dowódcą był płk pil. Kazimierz Pogorzelski. Zmiana trwała pół roku. Zmian było cztery. PLEP osiągnęła gotowość do działań 10 lutego 1985. Jednostka weszła w skład systemu pomocy "Nadzieja" pod egidą ONZ w której uczestniczyły jednostki lotnicze z W. Brytanii, RFN, ZSRR, Polski i lotnictwo Etiopii. Cała flota pomocowa to było 35 samolotów transportowych i 26 śmigłowców. Polska grupa była więc najmniejsza ale jak się okazało zapisała się złotymi zgłoskami. Cała operacja miała kryptonim "Tesfa". Nasza grupa "White Eagle" - śmigłowce pomalowano na biało.
Zadania: transport żywności, zabezpieczanie zrzutów żywności z samolotów, prowadzenie rekonesansów lotniczych, ewakuacja mieszkańców z zagrożonych terenów, dostarczanie medykamentów. Nasi lotnicy szybko zyskali duże uznanie, gdyż jako pogotowie lotnicze pojawiali się w razie potrzeby najszybciej i zawsze można było na nich polegać. Służba w Etiopii była niezwykle trudna - loty w porze deszczowej nie były bezpieczne. Ciężka - zakwaterowanie spartańskie, przez cały pobyt zerowa możliwość kontaktu telefonicznego z domem. Na pocieszenie nie było większego zagrożenia militarnego - przez cały okres trwania misji miał miejsce tylko jeden atak partyzantów i to głównie na jednostkę armii etiopskiej rozlokowaną nieopodal. Na dodatek występowała sytuacja przeciągania pobytu zmiany o kolejne tygodnie, co było zjawiskiem mocno stresującym. Trzecia zmiana dotarła do Etiopii razem z trzema nowymi śmigłowcami. Miejsce bazy zostało również zmienione i znalazło się na wysokości 2200m n.p.m. Żołnierze zamieszkali w baraku. Warunki tam były jeszcze gorsze niż pod namiotami. Loty z tej bazy jeszcze trudniejsze, wymagające mistrzostwa w pilotażu. Należy podkreślić, że ilość wylatanych miesięcznie przez pilotów godzin była taka jak w kraju przez rok. Jednostka przez cały ten czas nie straciła ani jednej maszyny. Rosjanie obok stracili kilka śmigłowców w wyniku różnych wypadków a Etiopczykom zdarzało się to jeszcze częściej. Polacy opuścili Etiopię 30 czerwca 1987.
Działalność PLEPE na terenie Etiopii spotkała się z wielkim uznaniem miejscowej ludności, władz tego kraju oraz przedstawicieli ONZ.
Jeśli masz problem z wyświetleniem poczekaj cierpliwie lub odświerz stronę ( F5 )

Misja była oparta na dwustronnej umowie USA-Polska i nie była to misja ONZ, dlatego szczegółów o niej nie będzie. Polska wysłała tam tajną wówczas jednostkę GROM w charakterze ochroniarzy oficjeli, głównie amerykańskich generałów i wysokich urzędników. Dowodził gen. Sławomir Petelicki.


Na temat napaści Iraku na Kuwejt i reakcji świata na ten atak, oraz na temat gezezy operacji "Pustynna Burza" (Desert Storm) można poczytać w Wikipedii. Ja wspomnę tylko najważniejsze fakty. 2 sierpnia 1990r. - inwazja Iraku na Kuwejt i zajęcie go w trzy dni. Natychmiast, bo tego samego dnia RB ONZ podjęła rezolucję nr 660 wzywającą Irak do natychmiastowego wycofania się z Kuwejtu. Natychmiast (pod auspicjami ONZ w efekcie wielu kolejnych rezolucji RB) zostały podjęte kroki chroniące Arabię Saudyjską przed ewentualnym dalszym najazdem irackim pod kryptonimem "Pustynna tarcza" (Desert Shield). Na Półwyseb Arabski wysłano jednostki bojowe z wielu krajów, które zostały rozmieszczone wzdłuż granicy. Do 25 sierpnia przerzucono do Arabii Saudyjskiej ogromne siły lotnicze, a na miejsce dotarły siły morskie państw sprzymierzonych.
17 stycznia 1991r. rozpoczęły się naloty lotnicze na obiekty strategiczne w Iraku. Rozpoczęła się operacja "Pustynna Burza". Naloty, mające na celu sparaliżowanie wojsk irackich trwały 5 tygodni. W lutym rozpoczęła się operacja lądowa, a 28 lutego było już po wojnie w wyniku której dywizje irackie zostały rozbite i wycofały się z Kuwejtu. Zamiast jednak dokończyć dzieła i obalić dyktatora, zwycięstwo to nie zostało zakończone tak jak powinno było zostać. Saddam zachował władzę i rządził kolejne lata.
Udział Polski w operacji był symboliczny jednak biorąc pod uwagę naszą sytuację wewnętrzną i ówczesne możliwości znaczący. Był to rok rozwiązania Układu Warszawskiego i rok dążeń Polski do zmiany kursu na prozachodni. Polska chciała się uwiarygodnić w opinii nowych, zachodnich partnerów. W związku z tym nie licząc się z kosztami, wyremontowano i adaptowano do nowych zadań (za ok. 3 mld zł) dwa małe okręty ORP "Wodnik" (dowodził kmdr. Zdzisław Żmuda, załoga 73 plus 14 osobowy zespół medyczny) i ORP "Piast" (dowodził kmdr. ppor. Ryszard Rzepkowski, załoga 67 marynarzy) które 29 grudnia 1990 roku wyszły w morze i dotarły do portu przeznaczenia Al-Jubail w Arabii Saudyjskiej.
W ramach międzynarodowej operacji Polska wysłałe też personel medyczny, który rozlokowano w trzech szpitalach saudyjskich: Dhahran (szpital wojsk lotniczych), Al-Jubail (szpital marynarki wojennej) i Khafr al-Batem (szpital wojsk lądowych). Łącznie ok. 107 osób personelu medycznego w tym 16 lekarzy. Dowódcą kontyngentu został gen. bryg. Bernard Woźniecki. Łącznie w operacji Pustynna Burza wzięło udział 319 Polaków.
================================================================================================================================================
================================================================================================================================================

Taką misją jest misja EUFOR, gdzie Polacy stacjonują w Camp Butmir pod Sarajewem. W czerwcu 2004 roku NATO przekazało swoją misję SFOR w Bośni i Hercegowinie, Unii Europejskiej. Powstała nowa misja EUFOR z kwaterą główną w Sarajewie. Jest tam niewielki polski kontyngent PKW EUFOR. Baza Camp Butmir to istna Wieża Babel, gdzie na stosunkowo niewielkiej przestrzeni mieści się kilkanaście kontyngentów. Pod względem warunków socjalno-bytowych nigdzie nie spotkałem lepszych. Nigdzie też nie ma tylu PX-ów i tylu żandarmów na km2 co tam:).

Polecam zamiast Afganistanu!!!

Zresztą ze względów światopoglądowych, misje w Iraku i Afganistanie nie będą przeze mnie omawiane wogóle. Poniżej prezentuję swój własny film z wizyty służbowej w Camp Butmir pod Sarajewem 16-17.04.2008. Jest to film bardziej turystyczny niż o misji ale daje obraz kraju w którym ta misja była zlokalizowana. Wyjaśniam, że te strzały na początku to celowy podkład dźwiękowy (fake).


Misja stabilizacyjna w Czadzie, pod auspicjami Unii Europejskiej, w praktyce pod dowództwem francuskim. Trwała równo rok, a polski kontyngent liczył ok. 400 żołnierzy. Misja została następnie przejęta przez ONZ jako MINURCATi zmniejszona do 330 żołnierzy. 06.12.2009 r. obowiązki nasze przejęli żołnierze z Mongolii.Wróć do spisu treści